Čtvrtek, 28 března, 2024
aktuálně

Vše o prvních příkrmech pro děti: S pediatrem o tom, jak a kdy začít, a co dávat miminkům jíst

Kdy je už děťátko připraveno na příkrmy a které potraviny jsou vhodné? Radí dětská lékařka.
Zavádění pevné stravy děťátku je pro každou čerstvou maminku často stresující okamžik. Hlavou vám běží milion otázek, na které nevíte odpovědi. Nebojte se, zvládnete to!

Kdy je už ten správný čas na přikrmování děťátka?

Jako každé mámě, i vám určitě záleží na tom, aby bylo vaše děťátko zdravé. Pokud vstupujete do období, kdy by se váš malý poklad měl začít seznamovat is jiným jídlem než jen mlíčkem, obraťte se nejprve na pediatra, který vám vše vysvětlí.

Měl by vám říci, že příliš včasné zařazení příkrmů může ohrozit zdraví miminka přetížením ledvin, protože se klade zvýšený nárok na nezralou imunitu a nezralý trávicí systém.

My jsme se na téma prvních příkrmů povídali s lékařkou, která nám prozradila vše důležité, pokud začínáte přikrmovat své dítě.

V našem rozhovoru s lékařkou pro děti a dorost Janou Snopková se mimo jiné dozvíte:

-Kdy začít s příkrmy pro miminko
-co je to imunologické okno
-jako postupovat při zavádění příkrmů
-co je největší strašák maminek
-Proč je třeba sledovat jako dítě které potraviny toleruje
-co dělat v případě, že dítě jídlo odmítá
Děťátko je připravené, když už dokáže udržet hlavičku, dokáže sousto posouvat v pusince a polykat ho, má více než 6 kg a pediatr vám to na základě zdravotního stavu schválí.

Kdy je čas na první příkrmy?
Seznámení se s různými potravinami ve správném čase děťátku nastartuje imunitní systém.

„Doporučujeme zavádění příkrmů mezi 4. až 6. měsícem věku. Tehdy je tzv. imunologické okno, kdy je nejlepší tolerance na potraviny a snižuje se riziko potravinové alergie, „doporučuje všeobecná lékařka pro děti a dorost Jana Snopková.

Někdy se říkalo, že je rozdíl při zavádění příkrmů u kojených a nekojených dětí. Doba ale pokročila a dnes to už neplatí.

„Někdy byl úzus, že plně kojené děti začínají až od ukončeného 6. měsíce a nekojené od 4. měsíce. Nyní se postup změnil a už i u kojených dětí se doporučuje začít s příkrmy od ukončeného 4. měsíce, „doplnila pediatrička.

Co je to imunologické okno
Imunologické okno je období v životě dítěte, kdy jeho žaludek toleruje alergeny v potravinách

Podle vědeckých výzkumů je známo, že v období mezi 17. a 24. týdnem života dokáže organismus dítěte tolerovat ve stravě alergeny, a tak si vytvořit lepší imunitu a odolnost.

Během tohoto období by se děťátko mělo setkat s malým množstvím potenciálních alergenů. Zkuste hubeňourovi postupně jednorázově nabízet pouze jeden druh potraviny s odstupem dvou, tří dnů. Vyzkoušejte trošku zeleniny, ovoce, ale i kousek chleba či piškoty, kousek žloutku či trošičku másla.

Uvědomte si, že ochutnávání ještě není plnohodnotným příkrmem a nepovažujte to za náhradu mléčné dávky. Maminky mohou klidně dál kojit, nebo podávat umělé mlíčko.

Důležitý je správný jídelníček
S příkrmy začínejte pěkně postupně a pomalu. „Už ve čtyřech měsících mají být snídaně lepkové. Může to být chléb či pečivo, „doporučuje lékařka.

Oběd má být zeleninový příkrm, tedy husté polévky. Na začátek děťátku nabídněte 1 až 2 čajové lžičky, pak 3-5 lžiček a do 2-4 týdnů by mělo zvládnout 100 -200 ml.

„Zavádíme nejdříve soumraku, o dva dny brambora, o další dva dny další druh zeleniny, například cuketu a potom jejich kombinace. Postupně zavádíme každé dva dny nový druh zeleniny proto, aby se vědělo, když se dítě vyhazuje, že tam byla potravinová intolerance na některou zeleninu, „upozorňuje rodiče.

Do hotového příkrmu je vhodné přidat několik kapek za studena lisovaného řepkového či dýňového oleje.

Když si vaše děťátko zvykne na zeleninu, potom přidejte vyvářet do vody k zelenině i maso.

„Doporučujeme všechno kromě vepřového masa a ryb, to znamená hovězí, telecí, králičí, krůtí nebo kuřecí. No a na střídačku uvařit vejce natvrdo, vybrat žloutek a polovinu přidat do polévky. Bělmo nedoporučuji, protože je to silný alergen, „doplnila Snopková.

Na večeři zvolte rýžovou kaši, neboť ta je první vhodná od ukončeného 4. měsíce.

Od zeleniny postupně k ovoci
Asi po měsíci příkrmů, tedy zhruba v 5.mesiaci věku postupně zaveďte na svačinu ovocný příkrm. Začíná se zeleninou a až tak ovocem právě proto, že sladká chuť ovoce je dominantní a dítě může v opačném pořadí odmítat zeleninu nebo maso.

„Doporučuji pouze naše ovoce jako jablko, hruška, meruňky, broskve a může být i banán, ale určitě ne citrusy a také ne jahody, maliny a ostružiny, protože jsou to silné alergeny,“ říká pediatrička.

Sledujte projevy dítěte
Pokud maminka zavede nový druh zeleniny, ovoce, lepku, či masa, měla by děťátko pořádně sledovat. Pokud se na těle objeví vyrážka, tak je problém na světě.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články